Che Guevera’nın Sözleri – Che Guevara Sözleri


0
8 shares

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN >>> YOUTUBE KANALA GİRİŞ İÇİN TIKLA

Bu içerikte Che Guevera sözlerini bir araya getirdik. Güncellenmiş ve en güzel sözlerin Che Guevera devrimci sözler resimli olarak listelenmiştir. Siz de bu içerikte Che Guevera sözleri arasında en beğendiklerinizi paylaşabilirsiniz. İşte, en güzel Che Guevera sözleri…

 Che Guevera'nın Sözleri - Che Guevara Sözleri Che-Guevera-Sozleri-2

Ernesto Che Guevera Kimdir?

Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’in Rasario şehrinde dünyaya gelmiştir. İki yaşındayken astım krizine yakalanan Guevara, Sierra Maestra’da Batista ordularına karşı savaşırken Che’ye zorluklar yaşanan bu hastalık, Bolivya ormanlarında Barientos’un askerleri tarafından vuruluncaya kadar devam etmiştir, yani ölünceye kadar.

Yüksek mühendis olan babası Ernesto Guevara Lnynch, İrlanda asıllı bir ailenin çocuğudur. Annesi ise İralanda ve İspanyol karışımı bir ailenin çocuğudur. Che üç yaşındayken ailesi Buenos Aires’e yerleşir, daha sonra Che’nin hastalığından ötürü Cordoba’ya geçmek zorunda kalırlar. Guevara, burujuva bir ailenin çocuğuydu. Politik eğilimleri sola açık liberalizmi savunuyorlardı. İspanya İç savaşında cumhuriyetçi kesimi savunmuşlardı. Maddi durumu açısından iyi bir çocukluk geçiren Che, 1944 yılına geldiğinde ailesinin durumları iyiden iyiye bozulmaya başlamıştı. Ailesi Arjantine taşınmıştı. Che, bir yandan öğrenimine devam ederken diğer yandan çalışıyordu. Tıp fakültesine yazılan Che, okulun ilk yıllarında Arjantin’in batı kesimlerini dolaşarak köylerdeki hastalar üzerinde çalışmalar yaptı.

Son sınıfa geldiği zaman arkadaşı Alberto Grandas ile bütün Latin Amerika’yı içine alan bir motosiklet turuna çıktı. Bu gezi ile Latin Amerika tarafından sömürülen köylüleri yakından tanıma fırsatını vermişti. 1953’ün Mart ayında okulunu bitirerek doktor olmuştur. Venezuella’da cüzam kolonisinde çalışmak üzere anlaşmıştır. Orada yerliler hakkında yaptığı bir inceleme nedeniyle tutulmuş ve ceza evine atılmıştır. Hapisten çıktıktan sonra Ekvator’da birkaç gün kaldı. Burada tanıdığı avukat Ricord Rijo onun hayatında dönüm noktası olmuş, Che Venezulla’ya gitmekten vazgeçip, Ricordo Rojo ile birlikte Guetamala’ya gider.

İlk fırsatta ihtilalciler safına katılır. Ernesto, Guetamala’da birçok Küba sürgün ve Fidel Castro’nun kardeşi ile karşılaşır. Meksika’ya geçtikten sonra Fidel Castro ile karşılaşarak Küba devrimcileri arasında yer alır. Devrimci Che, 1959’da Küba vatandaşı olarak ilan edilir. Bir süre sonra da silah arkadaşı Aleida March ile evlenir.

7 Ekim 1959’da Milli Tarım Reformu Entitüsü başkanlığına, sonrasında Küba Milli Bankası başkanlığına getirilir. Böylelikle Che, ülkenin mali işleri ile yakından ilgilenmiş oluyordu. Az gelişmiş ülkelere çeşitli seyhatler düzenleyen Che, sömürülen halkları ve emperyalistleri yakından tanıma fırsatı oldu. Bu durum Che’nin savaşçı yanının canlanmasına neden olur.

Artık Latin Amerika ülkelerine gidip halkları örgütleme kararını vermiştir. 1965 Eylül’de bilinmeyen ülkelere doğru yol alır. Fidel Castro, Che Guevara’nın o meşhur mektubunu halka okur.

İlk olarak Kongo’ya sonrasında Bolivya’ya gider. Guevara, 9 Ekim 1967de Vallegrande yakınlarında Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler yargısız bir şekilde öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir. Ölümünden sonra Guevara, dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketinin simgesi haline gelmiştir. Onun istediği sömürünün olmadığı bir dünyaydı.

 Che Guevera'nın Sözleri - Che Guevara Sözleri Che-Guevera-Sozleri-4

Che Guevera Sözleri

Devrimci Che Guevera’nın en bilindik 5 sözü;

 1. Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…
 2. İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.
 3. Gerçekçi ol, imkânsızı iste…
 4. Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.
 5. Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?
 Che Guevera'nın Sözleri - Che Guevara Sözleri Che-Guevara-Sozleri

En Güzel Che Guevera Sözleri

Köpeklerin kardeşliği, aralarına kemik atılıncaya kadardır.

İyilik yapmaya devam et. Karşındaki o iyiliğe olmasa bile sen o iyiliğe layıksın.

En kötüsü de ne biliyor musun? Kendine yenilmek, pes etmek.

Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.

Arkamdan konuşmaya devam et çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin…

Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…

İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.

Gerçekçi ol, imkânsızı iste…

 Che Guevera'nın Sözleri - Che Guevara Sözleri Che-Guevera-Sozleri

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.

Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?

Belki hiç bir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.

En önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

 Che Guevera'nın Sözleri - Che Guevara Sözleri Che-Guevar-Sozleri

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, siz de sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.

Tanrı beni dostlarımdan korusun. Düşmanlarımı kendi başıma yenebilirim…

Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir…

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…

Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi.

Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.

Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.

Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine âşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir…

En kolayıdır kaybetmek, mesele kazanmak için uğraşmakta. Savaşmadan esir olacağına, savaşarak ölmeli insan aslında.

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

Kişi tek başına hareket ettiği sürece bütün hayatını en yüce ideale adama isteği bile hiçbir işe yaramaz…

 Akıllara Kazınan Che Guevara Sözleri

Unutulmazlar listesinin en başından gelen ünlü devrim insanı Che Guevara’nın akıllara kazınan sözleri, en anlamlı Che Guevara sözleri;

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim…

Saklayacak bir şeyin yoksa korkacak bir şeyin de yok demektir…

Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgâr ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.

Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz.

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler…

Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim.

Savcı: El Salvador’da ne yapıyordun? Che: Tenimi bronzlaştırıyordum. Savcı: Peki binayı neden havaya uçurdun? Che: Güneşimi kapatıyordu.

Gazeteci Lisa Howard: Bir devrimcinin sahip olduğu en önemli özellik nedir? Diye sorar röportaj sırasında. Che yanıtlar: AŞK. Bu yanıt çok şaşırtmış olmalı ki tekrar etmekten kendini alamaz genç kadın. Aşk? İnsanlık aşkı, doğruluk ve adalet aşkı. Bunları taşımıyorsa benliğinde, gerçek bir devrimci değildir o.

Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir…

Saklayacak bir şeyin yoksa, korkacak bir şeyin de yok demektir.

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar.


  Like it? Share with your friends!

  0
  8 shares

  What's Your Reaction?

  love love
  5
  love
  hate hate
  15
  hate
  confused confused
  6
  confused
  fail fail
  3
  fail
  fun fun
  1
  fun
  geeky geeky
  16
  geeky
  lol lol
  13
  lol
  omg omg
  5
  omg
  win win
  11
  win

  0 Comments

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Choose A Format
  Personality quiz
  Series of questions that intends to reveal something about the personality
  Trivia quiz
  Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
  Poll
  Voting to make decisions or determine opinions
  Story
  Formatted Text with Embeds and Visuals
  List
  The Classic Internet Listicles
  Countdown
  The Classic Internet Countdowns
  Open List
  Submit your own item and vote up for the best submission
  Ranked List
  Upvote or downvote to decide the best list item
  Image
  Photo or GIF