Makyaj Yapmanın Püf Noktaları


0
7 shares

Fondöten seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 Makyaj Yapmanın Püf Noktaları fondoten-alirken-nelere-dikkat-edilir

Fondötenin asıl görevi, cilt rengini eşitlemek ve cilt için fon oluşturmaktır. Yani fondötenin asıl görevi, bilindiğinin aksine cildi kapatmak veya pürüzsüz göstermek değil; cilt renginizi eşitleyerek sonrasında uygulayacağınız işlemlerin cildinizde daha iyi görünmesini sağlamaktır. Bu nedenle fondöteniniz teninize göre ne açık ne de koyu renkte olmalıdır. Birebir kendi vücut renginizle aynı olmalıdır. Cildinize en uygun rengi de bileğinizde ya da yüzünüzde değil, dekolte bölgenizde anlayabilirsiniz. Bu nedenle fondöten seçerken en sağlıklı sonucu elde etmek için dekolte bölgenize uygulamanız gerekiyor. Olabildiğince sağlıklı ve doğal bir görünüm elde etmek için, mutlaka ince yapılı bir fondöten tercih edin. Cildinizdeki parlamadan şikayetçiyseniz ya da cildinizde kuru bölgeler varsa fondöten seçimini de buna göre yapmanız gerekiyor. Cildiniz yağlıysa mat bitişli, eğer kuruysa da nemlendirme özelliği olan ürünleri tercih etmenizde yarar var.

Allık nasıl sürülür?

Allık, bilindiği üzere yüze renk vermek ve yüzü canlandırmak için kullanılır. Allık sürmek, makyajın en basit adımıdır çünkü yüz şeklinize göre allığı nereye süreceğinizi hesaplamanıza gerek yoktur. Makeup Artist Rıfat Yüzüak allığın en doğru uygulanışını şu şekilde açıklıyor, “Allığın uygulanacağı en doğru yer, gülümsediğinizde yanaklarınızda oluşan yüksekliktir ve herkesin gülümsemesinde kendi yüz şekline göre en doğru yer ortaya çıkar. Allık uygulamasında en iyi sonuç için orijinal kıl olan bir fırça kullanılmalıdır. Allığın çok pahalı bir marka ya da uygun bir marka olmasından daha önemli olan şey iyi bir fırçayla uygulanmasıdır.” Fırçanıza az bir miktarda aldığınız allığı, gülümsediğinizde ortaya çıkan yüksekliklere hafifçe yedirerek ve tampon hareketlerle uygulayın. İşte bu kadar basit!

Göz makyajı nasıl yapılır?

 Makyaj Yapmanın Püf Noktaları GOZ-MAKYAJI-300x274

Öncelikle tıpkı cildinizde olduğu gibi eğer göz kapaklarınızda da renk eşitlemek istiyorsanız, göz makyajınızın daha net bir şekilde görünmesine yardımcı olacak far bazını uygulayın. Ardından göz kapağınızı derinleştirmek için ten renginizden iki – üç ton koyu farı göz kapağınızın tamamına uygulayın. Bu işlem göz kapaklarınızın boyut kazanmasına neden olacak. Ardından göz kapağınızda oluşan çukur kısma kendi ten renginizden üç – dört ton koyu -kahve tonlarında olabilir- farı blending brush adı verilen göz makyajı dağıtma fırçasıyla uygulayın. Farı azar azar alarak fırçayla doğal bir görünüm elde edinceye kadar o çukur üzerinde dağıtmaya devam edin. Bu adımları farklı renklerle ya da daha simli farlarla uygulayabilirsiniz. Burada asıl amaç tıpkı ciltteki kontür uygulaması gibi göz kapaklarınıza boyut kazandırarak, onları daha belirgin hale getirmek. Ardından istediğiniz tonlardaki daha belirgin farlarla göz kapaklarınız üzerinde oynamalar yapabilirsiniz. Ve son adım olarak, daha aydınlık inci beyazı ya da sedefli tonlarla göz pınarlarınızı ve kaş altlarınızı hafifçe aydınlatabilirsiniz. İşte hazırsınız!

4. Eyeliner nasıl çekilir?

 Makyaj Yapmanın Püf Noktaları EYKAYNIR-NASIL-CEKILIR

İşte geldik makyajdaki en kritik noktaya… Eyeliner çekmek çoğu kadın için oldukça zor ve zahmetli bir iş. Ancak Makeup Artist Rıfat Yüzüak oldukça pratik bir yöntemle bu konuya da açıklık getiriyor, “Şimdi ayna karşısında çenenizi yukarı kaldırarak bakın. Göz kapağınızı ve kirpik dibinizi rahatça görebiliyorsunuz değil mi? Bu pozisyondayken göz kapağınızın tam ortasına nokta kadar küçük bir çizgi yapın, sonra çizginizi sağa ve sola doğru hafifçe büyütün. Şimdi çizgiyi göz pınarlarınıza doğru küçük küçük hareketlerle tamamlıyoruz. Ardından çeneniz yine yukarıda ancak başınız hafifçe sağ omza doğru eğik olsun. Şimdi göz pınarlarına doğru olan kirpik dibi çizgisini daha iyi görebilirsiniz. Başınızı sola yatırdığınızda da tam tersi şekilde kuyruk bölümünü rahatça görebilirsiniz. Kirpik dibindeki çizgi tamamlanınca sıra kuyruğu çizmeye geldi. Başınız aynı pozisyondayken çizginin bitiminden yukarı doğru ufak hareketlerle eyeliner’ınızın kuyruğunu çizin ve son olarak dikkatli bir şekilde rötuşlayın.”

Highlighter nasıl uygulanır?

Biliyorsunuz ki son zamanların en trend makyaj uygulaması highlighter. Highlighter’ın amacı, yüzümüzdeki yüksek noktaları parlatarak (ışık vererek) vurgulamaktır. O nedenle highlighter’ları uygulayacağımız bölgeler, şakaklarımız, elmacık kemiğinin üst kısımları, göz pınarları, iki kaş aramızın altı, burun kemiğimizin başlangıcı, dudak üzeri çizgimiz ve çenemiz. Yüzümüzü aydınlatmak için, highlighter’ımızı şakaklarımıza kaşın üst kısmından başlayarak elmacık kemiği üzerine doğru C harfi şeklinde uygulayabiliriz. Daha parlak bir görüntü elde etmek istiyorsak, yukarıda da belirttiğimiz göz pınarları ve dudak üzeri gibi yüksekte kalan noktalara da uygulayabiliriz. Parlatıcıyı cildinize, highlighter fırçası olarak da adlandırılan yelpaze uçlu fırçayla ileri geri yumuşak hareketlerle uygulayabilirsiniz. Olabildiğince ince bir şekilde uygulamak, oldukça doğal bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Ruj nasıl uygulanır?

Eğer dudağınız çok kuru ve çatlaksa, ruj uygulamadan önce dudaklarınızı bolca nemlendirin. Ancak ruj uygulamadan önce fazla nemlendiriciyi dudaklarınızdan alın ki, dudak kalemiyle dudaklarınıza çerçeve çizmek zorlaşmasın. Ardından üst dudağın dış kenarlarından içe doğru V kısmına dudak kalemini bastırmadan hafif hareketlerle uygulayın. Sonra alt dudağınızın dış çizgisine de dudak kalemini aynı şekilde uygulayın. Ardından üst dudağın V kısmından başlayarak dudaklarınızı rujla doldurun. Dış kısma çizdiğiniz çerçeve sayesinde ruj daha düzgün bir şekilde şekillenir. Eğer kırmızı ya da bordo gibi koyu tonlu rujları uygulayacaksanız, fırçayla uygulamanızda fayda var.

Takma kirpik nasıl takılır?

Öncelikle eğer takma kirpiklerin daha doğal görünmesini istiyorsanız, saç telinden üretilen takma kirpikleri tercih edin. Ambalajından çıkardığınız takma kirpiği, iki parmağınızla kirpik kısmından dikkatlice tutun. Yapıştırıcısından parmak ucunuza bir damla kadar alın ve bu yapıştırıcıyı kirpiğin dibine hassasça sürün. Ardından kirpiği göz kapağınıza dikkatlice yerleştirin. Bu işlemi yaparken tıpkı eyeliner çekerken yaptığınız gibi hafif çenenizi kaldırırsanız, kirpik diplerinizi daha iyi görebilirsiniz.

Pudra nasıl uygulanır?

Pudra fırçanızın ucuyla, hafifçe ve bastırmadan az bir pudra alın. Yok denilecek kadar az aldığınız pudrayı hafifçe ve tampon hareketlerle cildinize uygulayın. Pudra uygularken dikkat edilmesi gereken iki nokta var, birincisi iyi bir sonuç almak istiyorsanız fırçanızın orijinal, gerçek kıl fırça olması gerekiyor. İkincisi ise pudra uygularken asla ve asla çok ürün almamanız ve hafif hareketlerle, cildinize kesinlikle bastırmadan uygulamanız gerekiyor.

Kontür uygulaması nasıl yapılır?

Kontür uygulaması için ihtiyacınız olan şey, ten renginizden iki ya da üç ton koyu bronz bir pudra ya da kontür pudrası ve kontür fırçası. Öncelikle eğer alnınız genişse, ışık alınca daha geniş görüneceği için alnınızı boyutlandırmanız gerekecek. Bunun için de fırçanızın ucuna aldığınız az bir bronz pudra ile alnınızın dış köşelerini boyutlandırabilirsiniz. Ardından dudaklarınızı büzerek öne doğru itin ve yanaklarınızı içeri çekin. Bu sayede oluşan yanak çukurlarını da bronz pudra ile boyutlandırın. Ardından burnun iki kenarına ve kanatlarına da kontür uygulamasını yapın. (Burnunuzun alt ucuna da sürmeyi unutmayın.) Eğer gıdınız varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa, çene kemiğinizin altına da kontür uygulayın. Son olarak göz kapaklarınızı derinleştirmek için, göz kapağınızın tam ortasında oluşan çukura da hafif bir gölgelendirme yapın. Kontür işlemi bitti bile!

Makyaj bazı ne işe yarar?

Aslında makyaj bazlarının gözenekleri küçültmekten makyajın kalıcılığını sağlamaya kadar birçok işlevi vardır. Makyaj bazları teninizin dokusunu düzelterek hafif de olsa renk eşitleme sağladığı için cildi seçeceğiniz ürüne göre daha ışıltılı ya da mat gösterme özelliğine sahiptir. Makyaj bazı fondöten ile cildiniz arasında bir katman görevi görerek cildinizi daha pürüzsüz bir hale getirir. Fondöten uygulamasından sonra meydana gelen yağlanma ya da pul pul dökülme gibi sorunları çözmede, -cildinize uygun seçeceğiniz doğru ürün sayesinde- büyük ölçüde etkili olur.

Maskara nasıl sürülür?

Öncelikle maskara uygulamadan, kirpiklerinizi kirpik makasıyla hafifçe kıvırın. Ardından maskara uygulamasına ortadaki kirpiklerinizden başlayın. Maskara fırçasını kesinlikle bastırmadan aşağıdan yukarıya doğru tampon hareketlerle uygulayın. Daha sonra aynı işlemi iç ve en dış kısımdaki kirpikler için de uygulayın. Asıl dikkat etmeniz gerekense, eğer maskara gün içinde gözünüzde batmalara neden oluyorsa, maskarayı çok fazla kirpik diplerinize değdirmemek. Kirpik dipleriniz olabildiğince yumuşak olursa, daha doğal bir görünüme ulaşabilirsiniz.

Gözü makyajla büyütmek mümkün müdür?

Son yıllarda revaçta olan göz içine ten rengi kalem uygulaması, aslında gözü büyütmekten ziyade bakışların ifadesini değiştirir. Aynı şekilde göz içine siyah kalem uygulaması da öyle. Gözlerinizi büyütmek ya da küçültmek için yapmanız gereken uygulamayı Rıfat Yüzüak şu şekilde açıklıyor, “Göz içine siyah bir kalem uygulayıp, gözünüzün dış çizgisine de eyeliner ve kalemle makyaj yaptığınızda gözleriniz büyür. Kısık ve seksi ifadeyle bakan gözlere sahip olursunuz. Bunun tam tersini yapıp göz içinize aydınlık bir kalem uygularsanız, gözünüzün dış çizgisine de makyaj yapıp belirginleştirirseniz, gözünüzün hem iç hem de dış hacmini genişletmiş olursunuz.”

Fondöten nasıl uygulanır?

Fondöteni uygulamanın birçok yolu var, sünger, fırça ya da el yardımıyla fondöten uygulanabilir. Ancak fondöteni en doğru şekilde uygulamak istiyorsanız, fırça kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü süngerler fazla ürün kaçırabiliyor ve sünger yardımıyla fondöteni tamamen yedirmek zor olabiliyor. Yine parmak uçları yardımıyla uyguladığınızda da fırça kadar doğal bir sonuç elde edemiyorsanız. O nedenle en iyisi fırça ile uygulamak! Fondöteni fırça yardımıyla az miktarlarda alarak bölge bölge iyice yayın ve cildinize yedirin. Ve bu uygulamayı yaparken cildinize asla bastırmayın. Oldukça hafif ve dairesel hareketlerle ve yalnızca fırçanın ucunu kullanarak fondöteni cildinize yedirin.

Yüz şekillerine göre makyaj uygulaması nasıl yapılır?

Yüz şekillerinin birçok çeşide ayrıldığını duymuşsunuzdur. Bunlar, üçgen, yuvarlak, kare, uzun, oval, kalp, elmas, ters üçgen ve köşeli yüz şeklidir. Bu makyajı kolaylaştırmak ve yüze ideal olarak kabul edilen oval şeklini vermek için allıkla uygulanan bir yöntem. Bu da şu şekilde oluyor, eğer yüzünüz oval ise dışa doğru allık uygulamanız, eğer yuvarlaksa yanak boşluklarına yukarıdan aşağı allık uygulamanız, eğer kare ise yanaklarınızın tam ortasına yuvarlak şekilde allık uygulamanız, üçgense elmacık kemiği üzerine -dıştan içe doğru burunla yaklaşık iki parmak kalacak şekilde- uygulamanız, eğer yüzünüz dikdörtgen ve uzun ise; yüzünüzün ortasından burnunuza kadar dümdüz allık uygulamanız gerekiyor. Tabii önce yüz şeklinizi doğru bir şekilde tespit etmeniz gerekiyor.

Makyaj süngeri nasıl kullanılır ve temizlenir?

Makyaj süngerleri genellikle fondöten, krem ve jel yapıdaki allık veya aydınlatıcılar için kullanılır. Sünger kullanırken dikkat edilmesi gereken şeyler ise süngeri kuru kullanmamaktır. Süngeri hafifçe ıslatarak kullanmak, makyaj ürünlerinin sünger tarafından çekilmesini önler ve daha yumuşak bir uygulama sağlar. Ayrıca kullanacağınız ürünü direkt olarak süngere uygulamamanız gerekiyor, kullanacağınız ürünü önce elinize ya da bileğinize sıkarak oradan sünger yardımıyla almalısınız. Böylece sünger daha az fondöteni ya da ürünü içine çekmiş olur. Süngerlerle yapılan uygulamada azar azar ürünü alın ve yavaş tampon hareketlerle cildinize uygulayın. Cildinize asla bastırmayın, olabildiğince hafif ve yumuşak hareketlerle süngerinizdeki ürünü cildinize yedirin. Sünger temizliği ise oldukça önemli, mümkünse süngerleri her kullanımdan sonra ılık suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Üç dört kullanımdan sonra ise bebe şampuanı ya da beyaz kalıp sabunla ılık suyla yıkayabilirsiniz. Sünger ya da makyaj fırçası temizlemek için özel ürünler üretiliyor, Bunları da tercih edebilirsiniz ama burada püf nokta, temizlemeye başlamadan önce ılık bir suyu kaba doldurup süngeri bu suda bekletmeniz. Bu sayede süngeriniz şişer ve temizlemesi daha kolay bir hâl alır. Ardından sabun ya da temizleyiciyi uygularken süngeri yumuşakça elinizin üzerinde ya da parmaklarınızın eklemlerinde bastırmadan ileri geri hareket ettirebilirsiniz. İyice durulandığından emin olduktan sonra da bir kağıt havlu yardımıyla fazla ıslaklığını alarak kurumaya bırakabilirsiniz.


  Like it? Share with your friends!

  0
  7 shares

  What's Your Reaction?

  love love
  8
  love
  hate hate
  1
  hate
  confused confused
  10
  confused
  fail fail
  6
  fail
  fun fun
  5
  fun
  geeky geeky
  3
  geeky
  lol lol
  16
  lol
  omg omg
  8
  omg
  win win
  15
  win

  0 Comments

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Choose A Format
  Personality quiz
  Series of questions that intends to reveal something about the personality
  Trivia quiz
  Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
  Poll
  Voting to make decisions or determine opinions
  Story
  Formatted Text with Embeds and Visuals
  List
  The Classic Internet Listicles
  Countdown
  The Classic Internet Countdowns
  Open List
  Submit your own item and vote up for the best submission
  Ranked List
  Upvote or downvote to decide the best list item
  Image
  Photo or GIF