AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular

AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular

AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular


Açık öğretim lisesi Türk dili ve edebiyatı online sınav çıkmış sorular hazırlık için soruları çözmeye hemen başlayın – açık öğretim eski çıkmış sorular

Results

-
Testi Başarı ile tamamladınız.

Üzgünüz bu sefer pekte istenilen gibi olmadı.

#1. Aşağıdaki eser-yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır ?

#2. 17. Yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da sembolizme tepki olarak ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır. -Anlatılanlar duygulara değil, belgelere ve bilimsel verilere dayandırılmıştır. -İnsan kendi çevresiyle birlikte ele alınmıştır.Bu cümleler realizm açısından doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur ?

#3. Yurt dışında (Londra) çıkarılan ilk gazetedir. 1868’de Namık Kemal ile Ziya Paşa tarafından yayımlanmıştır. Daha sonra Ziya Paşa , Cenevre’de tek başına çıkarmaya devam etmiştir.Bu parçada sözü edilen gazete aşağıdakilerden hangisidir ?

#4. İzleyicilerle çevrili bir alan içinde oynayan, yazılı metne dayanmayan; içinde müzik, dans ve şarkı da bulunan bir oyundur. Oyunun oynandığı alana “palanga” denir. Oyunun dekoru “yeni dünya” denilen bezsiz bir paravandan ve “dükkan” denilen iki katlı bir kafesten oluşur.Bu parçada sözü edilen tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#5. Fin toprağı bizi pembe bir gülüşle karşıladı. Temiz , ince, şiire benzer bir gülüş… Tren yürüdü. Sağda solda en dolgun bir zevkle düzeltilmiş bahçeler, parklar,evler… Uzakta, mavi bir düşü andıran solgun bir deniz parçası..Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir ?

#6. Üsküdar’daki evi ilk uzun ziyaretim esnasında önemli bir olay oldu. Bütün ev halkı sanki bayrammış gibi ayrı ayrı beni çekip yanaklarımdan tekrar tekrar öpüyorlardı. Teyzem saçlarımın fena taranmasından şikayet etti. “Bakmamışlar,zayıflamış.” Diyordu. İşte 1895’te şehrimizi altüst eden deprem o ziyaret esnasında olmuştu. Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#7. Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır ?Eser- Yazar- Kişiler

#8. Endonezya ‘da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı’nda bir patlama meydana geldi. Patlamanın çok büyük olduğu geniş bir alanı etkilediği bildirildi. Yanardağ çevresinde kurtarma ekipleri alarma geçti.Bu haber yazısında aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur ?

#9. Araba Sevdası ilk — romandır. -İntibah ilk — romandır. -Cezmi ilk — romandır.Bu cümlelerdeki boşluklara aşağıdakilerden hangisi getirilemez ?

#10. Türk edebiyatında ilk yerli roman Şemsettin Sami’nin — adlı eseridir.Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir ?

#11. Aşağıdakilerden hangisinin türü anı değildir ?

#12. Victor Hugo’nun 1682 yılında yazmış olduğu —– romanı, bir kürek mahkumu olan Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur. Edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan bu roman, gerek dönemin gerek günümüzün birçok duygusunu içinde barındırır.Bu parçada sözü edilen eser aşağıdakilerden hangisidir ?

#13. Gazete ve dergilerde yazıların yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölüm. . Gazeteden kesilen yazı. . Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş.Bu tanımlar aşağıdaki kavramlarla eşleştirildiğinde hangisi dışta kalır ?

#14. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin türüne göre farklıdır ?

#15. Tek yüklemi bulunan tek yargı bildiren cümlelere “basit cümle” denir.Buna göre aşağıdakilerden hangisi basit cümledir?

#16. Aşağıdaki sanatçılardan hangisi realizmin Türk edebiyatındaki temsilcilerinden değildir ?

#17. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin yerine göre farklıdır ?

#18. Servetifünun romancıları ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

#19. Uğursuz bir aşktan henüz kurtulmuş olan Ali Bey, ilk rastladığı bu güzel kıza gönlünü kaptırmıştı. Mahpeyker’le Dilaşup’u mukayese etti: Ötekinin bütün davranışları yapmacık, bütün söyledikleri yalandı.Dilaşup ise her haliyle sevilmeye layık bir melekti. Öteki bir yalancı taş,bu kız ise hakiki bir pırlantaydı .Bu parça aşağıdaki eserlerin hangisinden alınmıştır?

#20. Anı, Batı’da çok yaygın bir tür olup ilk örneğini eski Yunan sanatçısı Ksenophon “Anabasis” adlı eseriyle vermiştir. 18. Yüzyılda J. J. Rouseau’nun — adlı eseri bu alanda önemli yapıtlardan biridir.Parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir ?

finish
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular

AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular

 • Anket

  • Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
 • Copyright 2021 ilksoru.com. ilk soru - sitemap - html sitemap

  Güzel Sözler instagram sözleri şiirler kısa şiirler ŞİİR MAKYAJ Makyaj nasıl yapıır. Oversize T-shirt Resimler Cemal Süreya instagram biyografi sözleri

  Buraya kadar geldiysek kaybedecek birşey kalmamıştır..

  Yavaslata bilirsiniz ama asla engelleyemezsiniz hedefe mutlaka varilir !.

  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x