AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sorular


1
8 shares, 1 point

Açık öğretim lisesi Türk dili ve edebiyatı online sınav çıkmış sorular hazırlık için soruları çözmeye hemen başlayın – açık öğretim eski çıkmış sorular

Results

-
Testi Başarı ile tamamladınız.

  Üzgünüz bu sefer pekte istenilen gibi olmadı.

   #1. Servetifünun romancıları ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

   #2. Üsküdar’daki evi ilk uzun ziyaretim esnasında önemli bir olay oldu. Bütün ev halkı sanki bayrammış gibi ayrı ayrı beni çekip yanaklarımdan tekrar tekrar öpüyorlardı. Teyzem saçlarımın fena taranmasından şikayet etti. “Bakmamışlar,zayıflamış.” Diyordu. İşte 1895’te şehrimizi altüst eden deprem o ziyaret esnasında olmuştu. Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir ?

   #3. Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır ?Eser- Yazar- Kişiler

   #4. Endonezya ‘da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı’nda bir patlama meydana geldi. Patlamanın çok büyük olduğu geniş bir alanı etkilediği bildirildi. Yanardağ çevresinde kurtarma ekipleri alarma geçti.Bu haber yazısında aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur ?

   #5. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin türüne göre farklıdır ?

   #6. 17. Yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da sembolizme tepki olarak ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır. -Anlatılanlar duygulara değil, belgelere ve bilimsel verilere dayandırılmıştır. -İnsan kendi çevresiyle birlikte ele alınmıştır.Bu cümleler realizm açısından doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur ?

   #7. Gazete ve dergilerde yazıların yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölüm. . Gazeteden kesilen yazı. . Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş.Bu tanımlar aşağıdaki kavramlarla eşleştirildiğinde hangisi dışta kalır ?

   #8. Uğursuz bir aşktan henüz kurtulmuş olan Ali Bey, ilk rastladığı bu güzel kıza gönlünü kaptırmıştı. Mahpeyker’le Dilaşup’u mukayese etti: Ötekinin bütün davranışları yapmacık, bütün söyledikleri yalandı.Dilaşup ise her haliyle sevilmeye layık bir melekti. Öteki bir yalancı taş,bu kız ise hakiki bir pırlantaydı .Bu parça aşağıdaki eserlerin hangisinden alınmıştır?

   #9. Aşağıdaki sanatçılardan hangisi realizmin Türk edebiyatındaki temsilcilerinden değildir ?

   #10. Aşağıdakilerden hangisinin türü anı değildir ?

   #11. Yurt dışında (Londra) çıkarılan ilk gazetedir. 1868’de Namık Kemal ile Ziya Paşa tarafından yayımlanmıştır. Daha sonra Ziya Paşa , Cenevre’de tek başına çıkarmaya devam etmiştir.Bu parçada sözü edilen gazete aşağıdakilerden hangisidir ?

   #12. Aşağıdaki eser-yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır ?

   #13. Fin toprağı bizi pembe bir gülüşle karşıladı. Temiz , ince, şiire benzer bir gülüş… Tren yürüdü. Sağda solda en dolgun bir zevkle düzeltilmiş bahçeler, parklar,evler… Uzakta, mavi bir düşü andıran solgun bir deniz parçası..Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir ?

   #14. İzleyicilerle çevrili bir alan içinde oynayan, yazılı metne dayanmayan; içinde müzik, dans ve şarkı da bulunan bir oyundur. Oyunun oynandığı alana “palanga” denir. Oyunun dekoru “yeni dünya” denilen bezsiz bir paravandan ve “dükkan” denilen iki katlı bir kafesten oluşur.Bu parçada sözü edilen tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir ?

   #15. Araba Sevdası ilk — romandır. -İntibah ilk — romandır. -Cezmi ilk — romandır.Bu cümlelerdeki boşluklara aşağıdakilerden hangisi getirilemez ?

   #16. Victor Hugo’nun 1682 yılında yazmış olduğu —– romanı, bir kürek mahkumu olan Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur. Edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan bu roman, gerek dönemin gerek günümüzün birçok duygusunu içinde barındırır.Bu parçada sözü edilen eser aşağıdakilerden hangisidir ?

   #17. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin yerine göre farklıdır ?

   #18. Tek yüklemi bulunan tek yargı bildiren cümlelere “basit cümle” denir.Buna göre aşağıdakilerden hangisi basit cümledir?

   #19. Anı, Batı’da çok yaygın bir tür olup ilk örneğini eski Yunan sanatçısı Ksenophon “Anabasis” adlı eseriyle vermiştir. 18. Yüzyılda J. J. Rouseau’nun — adlı eseri bu alanda önemli yapıtlardan biridir.Parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir ?

   #20. Türk edebiyatında ilk yerli roman Şemsettin Sami’nin — adlı eseridir.Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir ?

   Finish

    Like it? Share with your friends!

    1
    8 shares, 1 point

    What's Your Reaction?

    love love
    13
    love
    hate hate
    6
    hate
    confused confused
    15
    confused
    fail fail
    11
    fail
    fun fun
    10
    fun
    geeky geeky
    8
    geeky
    lol lol
    5
    lol
    omg omg
    13
    omg
    win win
    3
    win

    0 Comments

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Choose A Format
    Personality quiz
    Series of questions that intends to reveal something about the personality
    Trivia quiz
    Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
    Poll
    Voting to make decisions or determine opinions
    Story
    Formatted Text with Embeds and Visuals
    List
    The Classic Internet Listicles
    Countdown
    The Classic Internet Countdowns
    Open List
    Submit your own item and vote up for the best submission
    Ranked List
    Upvote or downvote to decide the best list item
    Image
    Photo or GIF